The economic difference between using individual cloth or disposable towels in your parlor is less than 1 cent per cow per day, according to research from Washington State University.

The researchers factored in equipment cost, cloth towel cost and operating cost to determine that a 200-cow dairy on 2X milking would spend about $790 annually to use cloth towels in the parlor. That figure equates to just more than a penny per cow per day. Therefore, the authors say, any alternative to cloth towels must cost approximately a penny or less per cow per day to be more economical.

FOR MORE INFORMATION

http://www.puyallup.wsu.edu/dairy/readArticle.asp?intArticleID=105