What’s it cost to raise a dairy heifer?

 Resize text         Printer-friendly version of this article Printer-friendly version of this article

The cost of raising heifers is well above their market value. So, growers might consider avenues such as rotational grazing, alternative feeds, intensified feeding, precision feeding, and reducing the number of heifers needed in their quest for best management practices for improving both heifer performance and profits.

An estimated cost of raising heifers includes a host of inputs. For 24 months of feeding, around six tons of dry matter is needed per heifer for a total feed cost of $1,224. The livestock costs add another $273.52. Facilities and equipment add another $230.60 for a total of $1,728.12 before heifer ownership cost or labor is considered. This equates to a cost of $2.37 per head per day without labor on average or a cost of $2.73 per head per day with labor included.

For custom raisers of calves and heifers this is an important number to know. For those owning and raising heifers from birth to calving for sale, the ownership cost of $87.50 (interest on investment) and the initial calf value of $175 in this example needs to be added in to obtain a break-even sale value of $2,260 over the 24 month period.

It is important to realize that reducing the heifer raising period from 24 months to 23 months saves approximately $94 per heifer for a total cost of $2,166 per heifer raised. For a 100- cow herd raising 40 replacements each year, this savings would equal $3,760 per year. Reducing the cull rate by 10% would further reduce heifers needed by four thus reducing heifer raising costs by another $7,964 ($2,166 -$175 calf value = $1,991 x 4).

Studies prove rotational grazing of dairy heifers reduces the cost of raising heifers. So, this budget has 1.25 ton of pasture forage per heifer, or else the feed costs would be even higher. It costs about $6 per calf per day to raise a calf from birth to weaning. A 56-day birth-to-weaning period typically has an estimated $336 of expenses. If this birth-to-weaning cost is subtracted, along with the ownership cost and initial value of the heifer, the cost to raise heifers from weaning-to-calving is $1,661.50 over 674 days or $2.47 per day for the average weight heifer.        

For custom heifer raisers who obtain the heifers after weaning without taking ownership, the above thumb-rule would be a good starting point for negotiations but could vary depending which costs above feed costs (veterinary, medicine, breeding, and bedding) need to be recovered.          

Returns to labor and facilities often are very negotiable from one producer to the next depending on opportunity costs of each due to facility age or demand for use.

Heifer raising costs thumb-rule slide guide

A slide rule for heifer raising costs with labor included would be $2.45 at 700 pounds with $0.15 slide down for each 100 pounds under 700 pounds and a $0.20 slide up for each 100 pounds over 700 pounds. Realize costs vary greatly from farm to farm. Thus, realize this thumb-rule slide guide is just that--a thumb-rule guide. Please calculate your own costs.

Click here to view a table summarizing itemized heifer-raising costs for 2014.



Comments (0) Leave a comment 

Name
e-Mail (required)
Location

Comment:

characters left


5M Series

Five M Series Models: 5065M, 5075M, 5085M, 5100M, and 5115M (65-115 hp). If you spend a lot of time on ... Read More

View all Products in this segment

View All Buyers Guides

)
Feedback Form
Leads to Insight