Pricing 2018 Standing Alfalfa

One of the challenges when pricing standing hay is the lack of an established market like corn or soybeans. Another challenge is multiple cuttings of hay versus a single harvest for a grain crop. No wonder the price for standing hay can vary greatly between farms, even between fields. Here’s one approach for pricing standing hay in 2018.

Example: assume four ton dry matter (DM) per acre for the entire year of dairy quality alfalfa hay worth $150 to $200 per ton baled ($0.09 to $0.12 per pound DM); half the value is credited to the owner for input costs (land, taxes, seed, chemical and fertilizer) and half the value is credited to the buyer for harvesting, field loss, and weather risk. To estimate total annual DM yield potential, determine average stems per square foot at several locations in the field, the calculate using this formula:

DM Yield potential = (0.10 x stems per ft2) + 0.38.

Wait until stems are at least four to six inches and count only stems tall enough to be cut by the mower. Actual yield may be lower due environmental conditions and individual harvest / management practices.

Using yield distribution data based on UW-Extension field research for both three cut (43% / 31% / 26%) or four cut (36% / 25% / 21% / 18%) harvest system, the following price range (rounded to the nearest $5) may offer a starting point for buyers and sellers to negotiate a sale of good to premium quality standing alfalfa in 2018:

2018 Chart for Standing Alfalfa Premiums

In this example, the sale or purchase value for all cuttings would range from $360 to $475 per acre. That’s why the same price is not always the right price for everyone. Ultimately, a fair price is whatever a willing seller and an able buyer can agree to.

 

Comments

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
9 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
Submitted by Markohenry007 on Thu, 06/07/2018 - 19:30

great information! You may follow edubirdie

Submitted by Markohenry007 on Thu, 06/07/2018 - 19:33

Follow edubirdie

Submitted by Son-of-Butch on Fri, 06/08/2018 - 05:28

Fine for estimating yields, but sounds like a government employees solution to make pricing more complicated than it needs to be..

Submitted by Ivey Case Study Analysis on Thu, 06/14/2018 - 03:46

Things are very open and intensely clear explanation of issues. was truly information. Your website is very beneficial. Ivey Case Study Analysis

Submitted by samwebstudio on Thu, 06/14/2018 - 05:06

Amazing post: if you are searching website designing and development services then contact us: https://www.samwebstudio.com/

Submitted by Samuel on Wed, 06/20/2018 - 04:13

It is just so nice to have this so amazing stuff about this one here.

Submitted by berry on Thu, 06/21/2018 - 02:07

It will be the lovely time for sure.

Submitted by earn to die on Fri, 06/22/2018 - 03:01

Thanks for your article! I have read through some similar topics! However, your post has given me a very special impression, unlike other posts. I hope you continue to have valuable articles like this or more to share with everyone!
- earn to die